Grusht shteti në Sudan: Protestat vazhdojnë pas pushtimit ushtarak

Afrika

Grusht shteti në Sudan: Protestat vazhdojnë pas pushtimit ushtarak

Më: 26 tetor 2021 Në ora: 15:28
Foto

Protestuesit sfidues mbeten në rrugët e Sudanit pasi forcat e armatosura të vendit nisën një grusht shteti ushtarak, raporton BBC.

Duke brohoritur dhe valëvitur flamuj, ata kanë bllokuar rrugët në kryeqytetin Khartoum dhe në mbarë vendin pas marrjes së kontrollit.

Të hënën, udhëheqësi i grushtit të shtetit, gjenerali Abdel Fattah Burhan shpërndau sundimin civil, arrestoi liderët politikë dhe shpalli gjendje të jashtëzakonshme.

Ushtarët hapën zjarr mbi turmat dhe thuhet se vranë 10 persona.

Sipas Reuters, gjenerali Burhan ka thënë se grushti i shtetit i së hënës ishte i justifikuar për të shmangur "luftën civile" dhe se kryeministri i arrestuar do të kthehet në shtëpinë e tij të martën. Më parë, ai kërkoi të justifikonte marrjen e pushtetit duke fajësuar përleshjet e brendshme politike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat