Konflikti në Etiopi: U arrestuan shoferët e kamionit me ndihma Tigray, thotë OKB

Afrika

Konflikti në Etiopi: U arrestuan shoferët e kamionit me ndihma Tigray, thotë OKB

Më: 10 nëntor 2021 Në ora: 15:51
Foto

Kombet e Bashkuara thonë se 72 shoferë të kontraktuar për të ofruar ndihma humanitare janë arrestuar në veriun e shkatërruar nga lufta të Etiopisë.

Ai tha se shoferët, të cilët punonin për Programin Botëror të Ushqimit (WFP), u arrestuan në Semera, kryeqyteti i rajonit Afar.

OKB-ja po i flet qeverisë për të përcaktuar pse u ndaluan, raporton BBC.

Lufta në Etiopi ka shkaktuar një krizë masive humanitare, me më shumë se pesë milionë njerëz në nevojë për ndihmë.

Qyteti i Semera është një stacion për kamionët e ndihmës që përpiqen të arrijnë në rajonin fqinj të Tigray, ku konflikti u ndez vitin e kaluar dhe ku OKB thotë se 400,000 njerëz po jetojnë në "kushte të ngjashme me urinë".

Qindra kamionë besohet se janë bllokuar në qytet, të penguar të marrin rrugën e vetme tokësore të zbatueshme për në Tigray.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat