Palët ndërluftuese të Etiopisë u mbyllën në betejën e dezinformimit

Afrika

Palët ndërluftuese të Etiopisë u mbyllën në betejën e dezinformimit

Më: 22 dhjetor 2021 Në ora: 17:02
Foto ilustrim

Që kur shpërthyen përleshjet midis forcave etiopiane dhe rebelëve veriorë më shumë se një vit më parë, një tjetër luftë është ndezur në internet pasi rivalët përhapin pretendime të rreme për të kontrolluar narrativën e konfliktit, raporton France24.

Aktivistët dixhitalë janë përfshirë në një betejë të ashpër për të diskredituar kundërshtarët e tyre, nga faqet pro-qeveritare që pretendojnë të promovojnë kontrollin e pavarur të fakteve deri tek kundërshtarët që ndajnë përmbajtje të modifikuar të sulmeve të supozuara.

Ekspertët paralajmërojnë se këto fushata në internet kanë sjellë një situatë tashmë shpërthyese në një vend me një histori polarizimi etnik.

"Mesazhet inflamatore kanë përkeqësuar situatën në Etiopi duke mbjellë frikë dhe konfuzion dhe duke ndezur më tej tensione," i tha AFP Fact eksperti i mediave etiopiane dhe ligjit të të drejtave të njeriut, Yohannes Eneyew Ayalew.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat