Mijëra përsëri dalin në rrugë në Sudan për të kërkuar rikthimin e sundimit civil

Afrika

Mijëra përsëri dalin në rrugë në Sudan për të kërkuar rikthimin e sundimit civil

Më: 25 dhjetor 2021 Në ora: 23:16
Protestuesit në Sudan

Mijëra protestues sudanezë u mblodhën të shtunën dy muaj pas grushtit të shtetit, duke kërkuar që ushtarët "të kthehen në kazermë" dhe duke bërë thirrje për një kalim në sundimin civil, raporton France24.

Duke valëvitur flamuj, duke rrahur daulle, duke kërcyer dhe duke kënduar, turmat marshuan në rrugët e Khartoum, pavarësisht nga një dislokim i madh i forcave të sigurisë -- të cilët më vonë hodhën bombola gaz lotsjellës për t'i thyer ato.

Oficerët kishin bllokuar më parë urat që lidhnin kryeqytetin me periferi, kishin prerë linjat telefonike dhe kishin kufizuar internetin përpara protestave të planifikuara.

Të paktën 48 persona kanë vdekur në goditjet gjatë protestave javësh, sipas Komitetit të pavarur të Mjekëve, dhe guvernatori i shtetit të Khartoum ka paralajmëruar se forcat e sigurisë "do të merren me ata që shkelin ligjin dhe krijojnë kaos".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat