Afrika e Jugut shtrëngon masat anti-covid

Afrika

Afrika e Jugut shtrëngon masat anti-covid

Më: 29 dhjetor 2021 Në ora: 13:04
Foto ilustrim

Afrika e Jugut tërheq rregullat ku qytetarët pa simptoma të  COVID-19  nuk e kishin të  detyrueshme të  izoloheshin apo të  testoheshin nëse  kishin kontakt me ndonjë  të  infektuar.

Lajmin e bëri të  ditur qeveria e vendit ku ndër të  tjera tha që  rregulli i rindryshuar do të  shkruhet në  fletoren zyrtare.

Javën e kaluar ministria e Shëndetësis njoftoi që  personat asimpotomatik që  kishin qenë  në  kontakt me një  të  infektura, mund të  mos izoloheshin por të  kishin në  monitorim simptomat për 5 deri në  7 ditë  dhe të  shmangnin vendet e mbipopulluara.

Duke qenë  se shumica e njerëzve janë  vaksinuar me të  paktën një  dozë  dhe kanë  fituar imunitet, kjo ishte arsyeja kryesore e tërheqjes së  rregullit.

Kjo ka kontribuar në numrin e ulët të shtrimeve në spital dhe shkallën e lartë të shërueshmërisë, sipas autoriteteve të shëndetit. Tani të gjitha ato protokolle do të tërhiqen pasi Departamenti i Shëndetësisë u përball me median dhe palët tjera e interesuara.

Deri më  tani Afrika e Jugut mbanë  vendin e parë  në  kontinent përsa i përket infektimeve me COVID-19 dhe vdekjeve. Nga fillimi i pandemisë  e deri më  tani ka pasur një  numër total të  të  infektuarve rreth 3.42 milion dhe  90,854 vdekje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat