Jep dorëheqje kryeministri i Sudanit pas protestave masive

Afrika

Jep dorëheqje kryeministri i Sudanit pas protestave masive

Më: 3 janar 2022 Në ora: 08:29
Pamje nga Sudani

Kryeministri i Sudanit, Abdalla Hamdok ka dhënë dorëheqjen pasi protestave masive në kryeqytetin Khartoum.

Mijëra qytetarë marshuan kundër një marrëveshjeje të fundit që ai kishte bërë për të ndarë pushtetin me ushtrinë, e cila organizoi një grusht shteti në tetor, raporton BBC.

Duke brohoritur “pushtet për popullin”, protestuesit kërkuan një kthim në sundimin e plotë civil. Por forcat ushtarake organizuan një tjetër goditje të dhunshme, duke lënë të vdekur dy persona.

Vendimi i Hamdok për t’u dorëzuar e lë ushtrinë nën kontroll të plotë.

Është një goditje tjetër ndaj përpjekjeve të brishta të Sudanit për një tranzicion drejt sundimit demokratik pas një kryengritjeje popullore që çoi në përmbysjen e presidentit autoritar afatgjatë të Sudanit Omar al-Bashir në 2019.

Në një fjalim televiziv, Hamdok tha se vendi ishte në një “pikë kthese të rrezikshme që kërcënon të gjithë mbijetesën e tij”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat