Të paktën 200 të vdekur nga sulmet e banditëve në Nigeri

Afrika

Të paktën 200 të vdekur nga sulmet e banditëve në Nigeri

Më: 9 janar 2022 Në ora: 17:47
Foto ilustrim

Rreth 200 njerëz u vranë dhe 10,000 u zhvendosën në sulmet e banditëve të armatosur në shtetin veriperëndimor të Nigerisë, Zamfara, pas sulmeve ajrore ushtarake në strehët e tyre javën e kaluar.

Një zëdhënës i Sadiya Umar Farouq, ministër i Çështjeve Humanitare, tha se janë varrosur më shumë se 200 trupa, shkruan Al Jazeera.

“Ne jemi shumë të pikëlluar nga ky pushtim i pandërprerë… dhe jemi gjithashtu të shqetësuar për personat e zhvendosur që po ikin me qindra nga komunitetet e tyre”, tha Nneka Ikem Anibeze të dielën.

Farouq i quajti sulmet e javës së kaluar në shtetin Zamfara “të tmerrshme dhe tragjike”, duke dhënë numrin e parë zyrtar pasi detajet filluan të filtroheshin herët të shtunën.

Ministri tha se më shumë 10,000 njerëz u zhvendosën kur “shtëpitë e tyre u shkatërruan nga banditët, ndërsa shumë janë ende të zhdukur”.

Nigeria veriperëndimore ka parë një rritje të mprehtë të rrëmbimeve masive dhe krimeve të tjera të dhunshme që nga fundi i vitit 2020, ndërsa qeveria përpiqet të ruajë ligjin dhe rendin.

Vitin e kaluar, banditët u bënë tituj ndërkombëtarë me një seri sulmesh të profilit të lartë në shkolla dhe kolegje ku rrëmbyen qindra nxënës. Shumica u liruan, por disa nga ata studentë janë ende në “burgje”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat