30 studentë nigerianë pas 7 muajsh robëri lirohen

Afrika

30 studentë nigerianë pas 7 muajsh robëri lirohen

Më: 10 janar 2022 Në ora: 00:31
Foto ilustrim

Persona të armatosur kanë liruar 30 studentë nigerianë që kaluan gati shtatë muaj në robëri, ka thënë një zyrtar qeveritar, grupi i fundit në lirimin e dhjetëra studentëve të shtetit Kebbi të rrëmbyer në qershor, raporton AP.

Ata arritën në kryeqytetin e shtetit Kebbi të shtunën së bashku me një mësues, tha një zëdhënës i guvernatorit Kebbi i cili nuk dha detaje të mëtejshme për lirimin e tyre. Shpërblesa për rrëmbime për lirimin e qindra studentëve të rrëmbyer në vendin e Afrikës Perëndimore janë të zakonshme.

Studentët e Kolegjit Federal të Qeverisë në Kebbi u rrëmbyen më 17 qershor kur persona të armatosur sulmuan shkollën e tyre në Birnin-Yauri, e cila është rreth 220 kilometra nga kryeqyteti i shtetit.

Autoritetet nuk kanë njoftuar deri më sot arrestimin e asnjë prej rrëmbyesve, i cili vrau një oficer policie para se të largoheshin me studentët në pyjet aty pranë – një model i ngjashëm me rrëmbimin e më shumë se 1,400 nxënësve në vendin më të populluar të Afrikës që nga fillimi i 2021, sipas agjencisë së OKB-së për fëmijë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat