Shkollat e Ugandës rihapen, duke i dhënë fund bllokimit më të gjatë në botë për shkak të COVID-19

Afrika

Shkollat e Ugandës rihapen, duke i dhënë fund bllokimit më të gjatë në botë për shkak të COVID-19

Më: 10 janar 2022 Në ora: 19:58
Foto ilustrim

Shkollat e Ugandës u rihapën për nxënësit të hënën, duke i dhënë fund ndërprerjes më të gjatë të shkollave në botë për shkak të pandemisë COVID-19.

Sipas mediave të huaja, rihapja shkaktoi bllokim trafiku në disa zona të kryeqytetit, Kampala, si dhe janë parë numër masiv i nxënësve në rrugë, diçka që nuk është parë këtu për gati dy vjet.

Shkollat e Ugandës janë mbyllur plotësisht ose pjesërisht për më shumë se 83 javë, ndërprerja më e gjatë në botë, sipas shifrave nga agjencia kulturore e Kombeve të Bashkuara, mbyllje që ka prekur më shumë se 10 milionë nxënës.

Vendi i Afrikës Lindore me 44 milionë banorë mbylli fillimisht shkollat në mars të vitit 2020, menjëherë pasi rasti i parë i coronavirusit u konfirmua në kontinentin afrikan.

Disa klasa u rihapën për studentët në shkurt 2021, por një bllokim total u vendos përsëri në qershor pasi vendi u përball me rritjen e tij të parë të madhe.

Për shumë prindër, rihapja ishte shumë e vonuar.

“Në mënyrë të pashmangshme, ne duhet të hapim shkollat”, tha Felix Okot, babai i një fëmije 6-vjeçar. “E ardhmja e fëmijëve tanë, e ardhmja e kombit tonë, është në rrezik”.

Shkollat e vendit nuk mund të “presin përgjithmonë” fundin e pandemisë, paralajmëroi ai.

Disa kritikë theksuan se qeveria e presidentit Yoweri Museveni – që ka mbajtur pushtetin për 36 vjet dhe gruaja e të cilit është ministre e arsimit – bëri pak për të mbështetur mësimin në shtëpi.

Museveni e justifikoi bllokimin duke këmbëngulur se studentët e infektuar ishin një rrezik për prindërit e tyre dhe të tjerët.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat