Barrikadohen rrugët në Sudan, mbyllen dyqanet pas 7 të vrarëve

Afrika

Barrikadohen rrugët në Sudan, mbyllen dyqanet pas 7 të vrarëve

Më: 18 janar 2022 Në ora: 14:30
Foto ilustrim

Sudanezët mbyllën dyqanet dhe barrikaduan rrugët e Khartoum të martën në një fushatë të mosbindjes civile për të protestuar ndaj një prej ditëve më të përgjakshme që nga grushti i tetorit që prishi tranzicionin demokratik të vendit. 

Forcat e sigurisë vranë të hënën të paktën shtatë persona gjatë protestave kundër grushtit të shtetit nga mijëra, duke e çuar numrin total të viktimave nga shtypja e demonstratave kundër grushtit të shtetit në 71, sipas mjekëve.

Blloku kryesor civil i Sudanit, Forcat për Liri dhe Ndryshim, bëri thirrje për dy ditë mosbindje civile për të filluar të martën.

"Dyqani i mbyllur për zi," thanë një seri tabelash të vogla të vendosura në pikat e mbyllura në tregun e gjerë të furnizimeve të ndërtimit Sajane në Khartoum. Një nga tregtarët, Othman el-Sherif, ishte mes të vrarëve të hënën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat