Dhjetëra viktima pas shpërthimit të kamionit me eksploziv, rrafshohet qyteza

Afrika

Dhjetëra viktima pas shpërthimit të kamionit me eksploziv, rrafshohet qyteza

Më: 21 janar 2022 Në ora: 21:31
Pamje nga vendi i ngjarjes

Të paktën 13 persona humbën jetën si pasojë e një shpërthimi të fuqishëm pranë një qyteti minatorësh në jug-perëndim të Ganës.

Sipas të dhënave nga autoritetet, shpërthimi erdhi pasi një kamion që transportonte për minierën e arit në Bogoso u përplas me një motor.

Nisur nga sasia e madhe e lëndës shpërthyese në kamion, shpërthimi ishte shumë e fuqishëm duke shkatërruar qindra banesa përreth.

“Qyteti ynë tashmë është kthyer në një qytet fantazmë”, u shpreh për mediat e huaja zyrtari nga agjencia e menaxhimit të krizave, Sedzi Sadzi Amedonu.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat