Miliona në rrezik pasi thatësira kërcënon Bririn e Afrikës

Afrika

Miliona në rrezik pasi thatësira kërcënon Bririn e Afrikës

Më: 1 shkurt 2022 Në ora: 12:30
Foto ilustrim

Fëmijët ecin mes kufomave të kafshëve të ngordhura nga uria dhe rraskapitja, një imazh i zymtë i thatësirës që kërcënon miliona njerëz në Bririn e Afrikës, raporton AP.

Somalia, Kenia dhe tani Etiopia kanë ngritur alarmin për goditjen e fundit klimatike në një rajon të brishtë të përshkuar nga barinjtë dhe të tjerët që përpiqen të mbajnë gjallë kafshët e tyre dhe veten e tyre.

Në rajonin somalez të Etiopisë, njerëzit kanë parë dështimet e atyre që duhet të ishin tre sezone shirash. Thatësirat vijnë dhe shkojnë me kalimin e viteve, por banorja Zaynab Wali i tha një ekipi vizitor me agjencinë e fëmijëve të Kombeve të Bashkuara se ajo dhe shtatë fëmijët e saj nuk kanë parë kurrë një të tillë.

Qeveria shpërndau ushqim dhe foragjere gjatë thatësirës së fundit pesë vjet më parë, tha ajo. Këtë herë, “nuk kemi ushqim të mjaftueshëm për familjen tonë”.

Më shumë se 6 milionë njerëz në Etiopi pritet të kenë nevojë për ndihmë urgjente humanitare deri në mes të marsit, tha UNICEF të martën. Dhe në Somalinë fqinje, më shumë se 7 milionë njerëz kanë nevojë për ndihmë urgjente, tha Konsorciumi i OJQ-ve somaleze në një deklaratë të veçantë, duke iu lutur donatorëve ndërkombëtarë që të japin shumë më tepër.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat