Zjarrfikësit shuajnë zjarrin në pyll në Kenia

Afrika

Zjarrfikësit shuajnë zjarrin në pyll në Kenia

Më: 7 shkurt 2022 Në ora: 19:38
Zjarri në Kenia

Një zjarr që shpërtheu për dy ditë në Parkun Kombëtar Aberdare të Kenias është shuar pasi ka djegur qindra hektarë shkretëtirë, tha të hënën një zyrtar qeveritar i pyjeve, raporton France24.

Zjarri filloi të shtunën dhe dhjetëra roje pylli, zjarrfikës dhe vullnetarë kishin luftuar për të kontrolluar përhapjen e zjarrit, pasi u shfaqën dyshime për zjarrvënie.

Parku i skalitur në histori kur Elizabeth II e Britanisë, në atë kohë një princeshë në një vizitë në Kenia në vitin 1952, mori lajmin për vdekjen e babait të saj ndërsa qëndronte në hotelin Treetops, një shtëpizë e largët për të parë lojëra, e ndërtuar lart në një pemë në pyllin Aberdare.

"Zjarri është shuar plotësisht," i tha AFP Samuel Ihure, kreu rajonal i Shërbimit Pyjor të Kenias, duke shtuar se rreth 600 hektarë (1,480 hektarë) tokë me shkurre u dogjën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat