Policia në Nigeri shkatërron rreth 4 milionë birra

Afrika

Policia në Nigeri shkatërron rreth 4 milionë birra

Më: 10 shkurt 2022 Në ora: 12:48
Policia në Nigeri shkatërron rreth 4 milionë birra

Policia fetare në qytetin Kano të Nigerisë veriore ka shkatërruar gati katër milionë shishe birrë, me arsyetimin se shitja dhe konsumimi i alkoolit është i ndaluar në rajonin me mbizotërim mysliman, raporton France24.

Policia e Sheriatit e quajtur Hisbah shpesh shkatërron alkoolin dhe konfiskonte drogën, por sasia e madhe e birrës ishte një nga më të mëdhatë në një goditje të intensifikuar së fundmi.

Qindra Hisbah hodhën 3,873,163 shishe kryesisht birrë dhe disa pije alkoolike të ndryshme të mërkurën në një hapësirë të hapur në fshatin Tudun Kalebawa.

Buldozerët më pas u rrotulluan mbi shishe duke thirrur "Allahu Akbar" (Zoti është i Madh) nga turma, e cila përfshinte zyrtarë të lartë Hisbah dhe qeveritarë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat