Përmbytjet në Afrikën e Jugut vranë më shumë se 300 persona

Afrika

Përmbytjet në Afrikën e Jugut vranë më shumë se 300 persona

Më: 14 prill 2022 Në ora: 07:04
Përmbytjet në Afrikën e Jugut

Numri i të vdekurve në provincën e Afrikës së Jugut të KwaZulu-Natal ka arritur në më shumë se 300, pasi përmbytjet shkatërruese bënë kërdinë në atë zonë.

Autoritetet lokale po bëjnë thirrje për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë, pasi disa zona panë reshje shiu “si për një muaj të tërë” që ranë brenda një dite.

Zyrtarët e kanë quajtur atë nga stuhitë më të këqija të motit në historinë e vendit të tyre.

Rrëshqitjet e dheut kanë bllokuar njerëzit nën ndërtesa, ndërsa priten edhe më shumë përmbytje.

Ka raporte se përpjekjet e shpëtimit po pengohen nga dukshmëria e dobët pasi një helikopter vazhdon t’i ndihmojë njerëzit.

Të martën, BBC dëshmoi një operacion të tillë kërkimi për një vajzë 10-vjeçare, e cila ishte pjesë e një familjeje prej katër anëtarësh që u përfshi në një urë të përmbytur.

Jomba Phiri, i cili jeton në qytetin kryesor të rajonit, Durban, tha se shtëpia e tij ishte përfshirë nga përmbytjet.

“Unë nuk e di se ku do të flemë tani,” i tha ai agjencisë së lajmeve Reuters.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat