Përmbytet anija me 750 tonë karburant

Afrika

Përmbytet anija me 750 tonë karburant

Më: 16 prill 2022 Në ora: 16:03
Anija që transportonte 750 tonë karburant u përmbyt sot në brigjet juglindore të Tunizisë

Një anije që transportonte 750 tonë karburant u përmbyt sot në brigjet juglindore të Tunizisë.

Zyrtarët thanë se situata ishte alarmante dhe se kishte vendosur një plan urgjent të ndërhyrjes kombëtare për të shmangur një fatkeqësi.

Shkaku i incidentit ishte moti i keq, ndërkohë që uji kishte depërtuar në anije.

Uji u tha se kishte arritur në dhomën e motorit, teksa anija ishte rreth 7 kilometra nga bregu i Gjirit të Gabes.

Për momentin, nuk ka asnjë rrjedhje, sipas një zyrtari, raporton DW.

Anija me flamur të Guinesë Ekuatoriale po nisej nga Egjipti për në Maltë, kur kërkoi të hynte në ujërat e Tunizisë për shkak të motit të keq.

Shtatë anëtarët e ekuipazhit u shpëtuan nga autoritetet tuniziane dhe u shtruan në spital për pak kohë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat