​Uganda zbuloi rezerva të mëdha ari

Afrika

​Uganda zbuloi rezerva të mëdha ari

Më: 3 korrik 2022 Në ora: 18:24
Foto ilustrim

Uganda ka njoftuar se ka zbuluar 31 milionë tonë metrikë ari në pritje për t’u nxjerrë.

Zëdhënësi i Ministrisë së Energjisë dhe Zhvillimit Mineral në Ugandë, Solomon Muyita, tha se këto raporte synojnë të tërheqin minatorët e arit dhe investitorët në sektorin e kriptovalutave.

Në një përpjekje për të nxitur ekonominë e vendit, Qeveria e Ugandës ka licencuar kompaninë kineze të minierave të arit Wagagai për të filluar prodhimin e produkteve të arit në rrethin Busia.

Kompania filloi ndërtimin e rafinerisë së saj prej 200 milionë dollarësh të arit në vitin 2016. Muyita tha se ari i zbuluar mund të nxirret menjëherë.

Rafinimi lokal i arit mund të rrisë punësimin dhe të përmirësojë ofrimin e shërbimeve sociale për ata që jetojnë pranë vendeve të nxjerrjes së mineraleve.

Presidenti i Ugandës Yoweri Museveni ka bërë thirrje për rafinimin lokal të mallit, duke e quajtur kriminel çdo rafineri në det të hapur.

“Është kriminale për këdo që të mbrojë vazhdimin e eksportit të lëndëve të para nga Afrika, kur ka 90 për qind më shumë vlerë në atë produkt sesa po u jepni të huajve”, tha Museveni.

Tan Chun Chi, drejtor menaxhues i Wagagai, thotë se investimi ka arritur në 60 milionë dollarë. Ai shpjegon se kanë mbetur prapa në ndërtim për shkak të mungesës së dy lejeve. Kompania mori një leje për prodhimin e arit në mars dhe ka një qira 21-vjeçare për minierën e arit. Ata presin që nxjerrja e arit të fillojë në korrik 2023.

Kompania kineze investoi 200 milionë dollarë në ndërtimin e rafinerisë. Pavarësisht gjithë arit të zbuluar në vend, ka vështirësi të mëdha minerare që ndikojnë në sasinë e xehes që nxirret çdo vit, e cila është 2500-3000 tonë metrikë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat