Uganda gjen 31 milionë tonë ar

Afrika

Uganda gjen 31 milionë tonë ar

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 16:33
Foto ilustrim

Ari konsiderohet një asket në mungesë. Por shteti i Ugandës ka njoftuar se analizat e tyre të kryera së fundmi tregojnë se ka rreth 31 milionë tonë metrikë mineral ari që është gjetur e që pritet për t’u nxjerrë.

Ministria e Energjisë dhe Zhvillimit të Minierave ka thënë se ka rreth 320 mijë e 158 tonë ar të rafinuar që i kanë në dispozicion, raporton The Federal.com.

Vlera e 31 milionë tonëve të arit është e barabartë me 12.8 trilionë dollarë.

Qeveria e Ugandës ka licencuar firmën kineze, Wagagai, për të nisur prodhimin në distriktin e Busia.

Gjetja e kësaj sasie të arit llogaritet që t’i japë një shtytje të madhe ekonomisë së këtij shtetit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat