Përhapja e kolerës shkakton viktima të tjera në Afrikën e Jugut

Afrika

Përhapja e kolerës shkakton viktima të tjera në Afrikën e Jugut

Më: 21 maj 2023 Në ora: 20:21
Foto ilustrim

Afrika e Jugut raportoi në muajin shkurt viktimat e para nga kolera, pas përhapjes së virusit nga shteti Malavi.

Nuk është e qartë se sa raste ka shënuar ai vend, por provinca më e populluar ku ndodhen qytet Johanesburg dhe Pretorja, është zona e goditur më rëndë.

Kolera përhapet kryesisht nga ushqimi ose uji që përmban virusin dhe mund të shkaktojë viktima brenda disa orësh nëse nuk trajtohet.

Shpërthimi i fundit në Afrikën e Jugut ishte ndërmjet viteve 2008-2009 dhe u raportuan rreth 12,000 raste pas përhapjes së virusit nga shteti Zimbabve, në kufi me Afrikën e Jugut./VOA

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat