Konflikti në Sudan: 85-vjeçari britanik u braktis përballë ambasadës së Mbretërisë së Bashkuar

Afrika

Konflikti në Sudan: 85-vjeçari britanik u braktis përballë ambasadës së Mbretërisë së Bashkuar

Më: 26 maj 2023 Në ora: 11:53
Abdalla Sholgami jetonte me gruan e tij 80-vjeçare me aftësi të kufizuara, Alaweya Rishwan, në Khartoum.

Një shtetas britanik 85-vjeçar në Sudan u qëllua nga snajperët dhe gruaja e tij më pas vdiq nga uria pasi u lanë të kujdeseshin për veten e tyre nga ambasada britanike në Sudan, ka thënë familja e tyre për BBC News Arabic, transmeton Klan Kosova.

Abdalla Sholgami jetonte me gruan e tij 80-vjeçare me aftësi të kufizuara, Alaweya Rishwan, pak buzë rrugës nga misioni diplomatik i Mbretërisë së Bashkuar në Khartoum.

Por pavarësisht thirrjeve të vazhdueshme për ndihmë, pronarit të hotelit në Londër nuk iu ofrua kurrë mbështetje për t’u larguar nga Sudani, edhe kur një ekip ushtarak britanik u dërgua për të evakuuar stafin diplomatik. Në vend të kësaj, çiftit të moshuar iu tha të shkonin në një aeroport 40 km jashtë Khartoum – që do të nënkuptonte kalimin e një zone lufte – për të hipur në një fluturim evakuimi.

Zyra e jashtme e Mbretërisë së Bashkuar pranoi për BBC-në se rasti i Sholgamis ishte “jashtëzakonisht i trishtuar”, por shtoi se “aftësia jonë për të ofruar ndihmë konsullore është jashtëzakonisht e kufizuar dhe ne nuk mund të ofrojmë mbështetje personale brenda Sudanit”.

Zona diplomatike e Khartoumit ka parë luftime intensive që nga shpërthimi i konfliktit më 15 prill.

Dhuna u shkaktua nga një luftë për pushtet midis ish-aleatëve – udhëheqësve të ushtrisë së rregullt dhe Forcave paraushtarake të Mbështetjes së Shpejtë.

Vetëm pak ditë pas konfliktit, familja filloi të kontaktonte ambasadën e Mbretërisë së Bashkuar.

Ambasada u evakuua me mbështetjen e Ushtrisë Britanike dhe Forcave Ajrore Mbretërore pak më shumë se një javë pasi filluan luftimet.

Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar është “maksimumi katër hapa larg”, shpjegoi mbesa e Sholgamit, Azhaar, e cila u rrit në Khartoum.

“Unë u informova se kishin 100 trupa që erdhën dhe evakuuan stafin e tyre. Ata nuk mund të kalonin rrugën? Unë jam ende shumë e zhgënjyer prej tyre”.

I përballur me urinë dhe pa ujë, Sholgami u detyrua të linte gruan e tij për të gjetur ndihmë. Teksa ishte jashtë, ai u qëllua tre herë – në dorë, gjoks dhe pjesën e poshtme të shpinës – nga snajperët. Pa asnjë spital ku ai ishte, Sholgami u dërgua më pas te një anëtar i familjes në një pjesë tjetër të Khartoumit dhe mbijetoi.

Por gruaja e tij ishte lënë të kujdesej për veten dhe ishte e pamundur që ndonjë familje ta arrinte në një zonë që ishte e rrethuar nga snajperët.

Familja thotë se qeveria e Mbretërisë së Bashkuar nuk ka bërë asgjë për t’i ndihmuar ata dhe nuk kanë qenë në kontakt që nga 3 maji, kur u ngrit fluturimi i fundit i evakuimit për në MB.

“Ajo që ndodhi me gjyshërit e mi ishte një krim kundër njerëzimit, jo vetëm nga RSF, jo vetëm nga ushtria sudaneze, por nga ambasada britanike, sepse ata ishin të vetmit që mund të kishin parandaluar që kjo t’u ndodhte gjyshërve të mi”, tha mbesa Azhaar Sholgami për BBC-në.

Familja vazhdoi të kontaktonte linjën telefonike të zyrës së jashtme të Mbretërisë së Bashkuar për të ndihmuar Alaweya Rishwanin, por ajo mbeti e ngecur në shtëpi pa asnjë ndihmë dhe u gjet e vdekur nga një zyrtar i ambasadës turke disa ditë më vonë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat