Numri i të vdekurve nga tërmeti në Marok ka arritur në afër 2500

Afrika

Numri i të vdekurve nga tërmeti në Marok ka arritur në afër 2500

Më: 11 shtator 2023 Në ora: 15:02
Foto nga vendi i ngjarjes

Numri i të vdekurve nga tërmeti vdekjeprurës në Marok është rritur në 2 mijë e 497 persona, sipas Ministrisë së Brendshme të këtij vendi.

Në një deklaratë, ministria tha se 2 mijë e 476 persona të tjerë u plagosën në tërmetin me magnitudë 7 që goditi vendin e Afrikës Veriore të premten vonë.

Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS) tha se epiqendra e tërmetit, i cili goditi pak pas orës 23:00, sipas kohës lokale, ishte 75 kilometra (46.6 milje) në juglindje të Marrakech, në një thellësi prej 18.5 kilometrash, raporton aa.

Dëme masive u raportuan në Marrakech, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, nga tërmeti vdekjeprurës.

Ekipet e shpëtimit vazhduan të hënën kërkimin për personat e zhdukur të bllokuar nën rrënoja për të katërtën ditë pas tërmetit shkatërrues.

Një numër njerëzish u nxorrën nga ekipet e shpëtimit nga rrënojat e ndërtesave të shembura në zona të ndryshme të goditura nga tërmeti, sipas një reporteri të Anadolu.

Disa ekipe të huaja të shpëtimit kanë mbërritur tashmë në vend për t'u bashkuar në përpjekjet e kërkimit për të mbijetuarit.

Maroku deri më tani ka pranuar oferta ndihme nga Spanja, MB, Katari dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Të dielën, qeveria marokene hapi një llogari të veçantë me thesarin dhe Bankën e Marokut për të marrë donacione për viktimat e tërmetit.

Tërmeti ishte më i forti që goditi vendin e Afrikës së Veriut në shekullin e fundit, sipas Institutit Kombëtar Gjeofizik të Marokut.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat