Afrikë, burg për këdo që kapet duke hedhur mbeturina në rrugë

Afrika

Afrikë, burg për këdo që kapet duke hedhur mbeturina në rrugë

Më: 31 tetor 2023 Në ora: 18:59
Foto ilustrim

Presidenti i Guinea-Bissau, shtet në Afrikën Perëndimore, Umaro Sissoco Embaló, ka premtuar të burgos këdo që kapet duke hedhur mbeturina në rrugët e Bissau, të cilat ai tha se janë të infektuara me mbeturina të ngurta në rrugë.

Sissoco Embaló e bëri njoftimin si pjesë e një vizite në punën ndërtimore në rrugën Amílcar Cabral në kryeqytetin, Bissau, ku festimet që shënojnë 50 vjetorin e pavarësisë së vendit do të zhvillohen në 16 nëntor.

I shoqëruar nga kryetari i ri i bashkisë së Bissu, Julio Nosolini, kreu i shtetit tha se ishte e papranueshme që mbeturinat të hidheshin në autostradën publike, pasi dëgjoi shpjegimet e Nosolinit se njerëzit e kishin bërë këtë kohët e fundit.

Presidenti i Guinea-Bissau njoftoi se kushdo që kapet në skemë do të arrestohej nga forcat e rendit dhe ligjit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat