Shpërthen mina, 20 të vdekur në Nigeri

Afrika

Shpërthen mina, 20 të vdekur në Nigeri

Më: 2 nëntor 2023 Në ora: 07:49
Foto ilustrim

Të paktën 20 persona u vranë kur automjeti me të cilin po udhëtonin pasi morën pjesë në funeralet për viktimat e një sulmi të mëparshëm xhihadist goditi një minë tokësore në verilindje të Nigerisë, thanë paraushtarakët dhe banorët për AFP të mërkurën.

Xhihadistët, të cilët luftojnë për 14 vjet, janë vendosur në këtë zonë dhe nuk kontrollojnë më territorin si vitet e kaluara, por vazhdojnë të sulmojnë zonat rurale dhe bazat ushtarake dhe makinat e pritës.

Luftëtarët që besohet se i përkasin grupit të Shtetit Islamik në Afrikën Perëndimore (ISW) vranë të paktën 17 persona të hënën mbrëma në një sulm ndaj një komuniteti bujqësor në shtetin Yobe, si hakmarrje për mospagimin e një takse për bagëtinë e tyre të kërkuar nga xhihadistët në zonë.

Fshatarët organizuan funeralet në Kayaya të martën mbrëma, shtuan ata.

Një grup prej 22 personash nga fshati fqinj Karambiri po kthehej me automjet kur goditi një minë tokësore që besohet se ishte vendosur nga xhihadistët, duke vrarë 20 dhe duke plagosur rëndë dy të tjerë, tha Grema Bukar, një anëtar i një grupi paraushtarak.

“Ne kishim frikë se terroristët do të ktheheshin kur të mbaheshin funeralet, por banorët kërkuan të varrosnin të afërmit e tyre”, shpjegoi ai.

Dy të plagosurit u dërguan në Spitalin e Përgjithshëm Gaydam, 30 kilometra larg, sipas Abubakar Adamu, një tjetër paraushtarak.

Shteti Yobe, fqinj i Bornon, në mënyrë të ngjashme është goditur rëndë nga xhihadistët, bastisjet e shpeshta vdekjeprurëse në fshatra, baza ushtarake, shkolla dhe tregje, si dhe rrëmbime masive.

Në prill 2022, xhihadistët e IKDA vranë 11 persona në sulmet në një bar dhe një shkollë teknike në Gaidam, disa ditë pasi 6 persona të tjerë u vranë dhe 16 të tjerë u plagosën në një shpërthim në një lokal tjetër në shtetin Taraba, gjithashtu në pjesën verilindore të Vendi.

Në vitin 2021, anëtarët e IKDA pushtuan Gaidamin për ditë të tëra, duke kryer vrasje dhe plaçkitur dyqane përpara se t’u vinin flakën. Ushtria nigeriane ndërhyri dhe i dëboi ata që andej.

Aksionet e grupeve xhihadiste dhe operacionet e forcave të sigurisë për t’i shtypur ato që nga viti 2009 në Nigeri kanë marrë jetën e të paktën 40,000 njerëzve dhe kanë zhvendosur me forcë dy milionë banorë të tjerë në verilindje të vendit më të populluar të Afrikës, sipas OKB-së.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat