Guinea, shpërthimi i një terminali të naftës la të vdekur dhjetëra persona

Afrika

Guinea, shpërthimi i një terminali të naftës la të vdekur dhjetëra persona

Më: 18 dhjetor 2023 Në ora: 18:12
Foto ilustrim

Shpërthimi i terminalit kryesor të naftës, në Conakry të Guines, la dhjetëra të vdekur dhe të lënduar.

Sipas autoriteteve, ende mbetet e paqartë se çfarë e shkaktoi zjarrin që çoi në shpërthimin fatal.

Së paku tetë persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur përgjatë një shpërthimi të madh zjarri në terminalin e naftës në kryeqendrën e Guinesë.

Sipas zyrtarëve shpërthimi depërtoi edhe tek shtëpitë pranë kryeqendrës Conakry kështu duke detyruar banorët të largohen nga zona.

Autoritetet kanë urdhëruar mbylljen e shkollave në qytet dhe u kanë kërkuar punëtorëve të qëndrojnë në shtëpi. Shpërthimi është shkaktuar nga një zjarr, ku për të cilin është ende e paqartë se çfarë e nisi.

"Tetë trupa të djegur u sollën në morgun e spitalit Ignace Deen," tha një zyrtar i lartë në objekt për agjencinë e lajmeve AFP.

Raportet e mediave për numrin e të lënduarve variojnë nga 84 në 100.

Zëdhënësi i qeverisë, Ousmane Gaoual Diallo, tha për BBC se ende nuk është e mundur të konfirmohet numri i saktë i viktimave, ku besohet të jenë një numër më i madh.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat