Rritet prodhimi i çajit ne Kenia, i nxitur nga reshjet e vazhdueshme të El Nino-s

Afrika

Rritet prodhimi i çajit ne Kenia, i nxitur nga reshjet e vazhdueshme të El Nino-s

Më: 23 dhjetor 2023 Në ora: 00:18
Foto ilustrim

Prodhimi i çajit në Kenia në dhjetë muajt e parë të 2023 u rrit 8,58 për qind, pjesërisht i nxitur nga reshjet e vazhdueshme të El Nino, tha Bordi i Çajit në Kenia (TBK) në një raport të publikuar në kryeqyteti i Nairobit.

TBK tha se prodhimi u rrit në 412 milionë kilogramë gjatë periudhës, nga 379.64 milionë kilogramë në një periudhë të ngjashme në 2022, me pjesën më të madhe të prodhimit që ndodhi midis prillit dhe tetorit.

“Për shkak të kushteve të mira të motit të vazhdueshëm gjatë periudhës, prodhimi kumulativ për dhjetë muajt e parë të vitit 2023 ishte më i lartë për 32,58 milionë kilogramë duke arritur në 412,22 milionë kilogramë”, thuhet në njoftimin e TBK-së.

Nga marsi në maj, Kenia zakonisht përjeton sezonin e saj të gjatë me shi, dhe një sezon i shkurtër me shi pason nga tetori deri në dhjetor.

Sipas TBK-së, vendi regjistroi prodhimin më të lartë të çajit në maj dhe tetor, ku prodhimi ishte mesatarisht 54.8 milionë kilogramë.

Kenia ka përjetuar shira të El Ninos që nga tetori i shkaktuar nga fenomenet e motit të Dipolit të Oqeanit Indian, me përmbytjen që çoi në vdekjen e të paktën 168 njerëzve dhe zhvendosjen e mijërave, veçanërisht në zonat e thata.

Çaji është prodhimi kryesor i parave të vendit të Afrikës Lindore, i cili eksportohet në tregjet kryesore që përfshijnë Rusinë, Pakistanin, Mbretërinë e Bashkuar, Afganistanin, Sudanin dhe Egjiptin.

Fitimet e Kenias nga çaji u rritën në 993 milion dollarë amerikanë në 2022, një rritje nga 979 milion dollarë në 2021.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat