Lideri opozitar i Afrikës së Jugut premton vende pune përpara zgjedhjeve

Afrika

Lideri opozitar i Afrikës së Jugut premton vende pune përpara zgjedhjeve

Më: 11 shkurt 2024 Në ora: 07:03
Julius Malema

Udhëheqësi i diskutueshëm i partisë së tretë më të madhe politike të Afrikës së Jugut premtoi të shtunën të krijojë vende pune për miliona të papunë të vendit dhe të kthejë ekonominë e tij, derisa kërkon të tërheqë më shumë votues përpara zgjedhjeve të përgjithshme të shumëpritura.

Themeluesi i partisë Luftëtarët e Lirisë Ekonomike, Julius Malema iu drejtua një stadiumi të mbushur me 56 mijë vende, Moses Mabhida në qytetin bregdetar të Durbanit, ndërsa nisi manifestin zgjedhor të partisë për kënaqësinë e mbështetësve, shkruan Associated Press, transmeton Klankosova.tv.

“Ky nuk është një manifest premtimesh, është një manifest i zotimeve”, u deklarua ai.

Me sezonin e zgjedhjeve që po shkon mirë në Afrikën e Jugut, shumica e partive politike që nuk kanë nisur manifestimet e tyre pritet ta bëjnë këtë në javët e ardhshme. Një datë për zgjedhjet nuk është shpallur.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat