Afrika e Jugut depoziton një kërkesë të re kundër Izraelit në GJND

Afrika

Afrika e Jugut depoziton një kërkesë të re kundër Izraelit në GJND

Më: 6 mars 2024 Në ora: 21:37
Foto ilustrim

Afrika e Jugut paraqiti një kërkesë urgjente në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë të mërkurën, duke kërkuar masa shtesë urgjente kundër Izraelit.

Në kërkesën të dorëzuar të mërkurën, Afrika e Jugut argumenton se “është e detyruar të kthehet në Gjykatë në dritën e fakteve dhe ndryshimeve të reja në situatën në Gaza – veçanërisht situatën e urisë së përhapur – të shkaktuara nga shkeljet e vazhdueshme të jashtëzakonshme të Konventa për Parandalimin dhe Ndëshkimin e Krimit të Gjenocidit … nga Shteti i Izraelit … dhe shkeljet e vazhdueshme të dukshme të masave të përkohshme të treguara nga kjo Gjykatë më 26 janar 2024”, thuhet në deklaratën e GJND-së.

Deklarata gjithashtu i kërkon GJND-së që të “tregojë masat e përkohshme dhe/ose të modifikojë masat e përkohshme” që janë lëshuar në janar.

Afrika e Jugut depozitoi një kërkesë kundër Izraelit në GJND në fillim të janarit mbi pretendimet se Izraeli po kryen gjenocid kundër palestinezëve në Gaza. GJND-ja më pas njoftoi më vonë gjatë muajit se do të vendoste disa masa të përkohshme kundër Izraelit lidhur me operacionin e tij ushtarak në Gaza.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat