​15 të vrarë në Sudanin Jugor

Afrika

​15 të vrarë në Sudanin Jugor

Më: 20 mars 2024 Në ora: 16:10
Foto ilustrim

Të paktën 15 persona u vranë, duke përfshirë një komisar qarku dhe zëvendës komandant të ushtrisë, në një pritë në Zonën Administrative të Madhe Pibor në Sudanin Jugor.

Abraham Kelang, ministri i Informacionit i Zonës Administrative të Piborit të Madh, konfirmoi për Anadolu se vdekjet ndodhën të martën pasi një kolonë u zu në pritë nga të rinjtë.

“Prita la katër persona të plagosur dhe ja çfarë ndodhi, nga ajo që ne zbuluam se personat që kryen pritën janë nga komuniteti Anyuak dhe këta janë i njëjti grup që vrau komisionarin vitin e kaluar me drejtorin e Sigurisë Kombëtare", tha. ai.

Ai tha se komisionari Jeremiah Lothiboi dhe zëvendës komandanti i Forcave të Mbrojtjes Popullore të Sudanit Jugor, kolonel Kaka Thombum, po udhëtonin nga Takaro në Boma kur u sulmuan në Thort Payam ndërsa ktheheshin nga një vizitë në një fshat ku u plagosën katër persona.

Kelang dënoi vrasjet dhe tha se qeveria e shtetit u dërgoi ngushëllime familjeve të atyre që u vranë. Ai tha se qetësia relative u kthye në zonë pasi u rrit siguria përgjatë rrugës së sulmit.

“Pasi i vranë ata persona, ata u larguan dhe kur forcat u dërguan në vendin e krimit, u konstatua se ata kishin ikur. Kemi detaje të plota pasi truproja e komisarit qëlloi një nga sulmuesit. Ne e bëmë foton e të ndjerit në vendin e krimit”, tha Kelang.

Ai tha se qeveria do të vendosë forcat e armatosura në zonën ku ndodhi sulmi për të monitoruar lëvizjen e të rinjve që zënë pritë dhe vrasin pa asnjë arsye.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat