​21 persona të vrarë në një treg në Nigeri

Afrika

​21 persona të vrarë në një treg në Nigeri

Më: 22 mars 2024 Në ora: 20:03
Ayuba Katako

Sulmues të armatosur vranë 21 persona në një treg të ngarkuar në shtetin veriperëndimor të Nigerisë, thanë të premten një zyrtar lokal dhe banorë.

Dhjetëra burra të armatosur sulmuan tregun Madaka në zonën e qeverisjes lokale Rafi të enjten në kulmin e aktiviteteve tregtare dhe hapën zjarr në mënyrë të rastësishme, u tha gazetarëve Ayuba Katako, kreu i qeverisë lokale.

Ai tha se autoritetet lokale kanë filluar përpjekjet për të konstatuar bilancin total të viktimave.

Wasiu Abiodun, një zëdhënës i policisë për shtetin e Nigerit, tha për Anadolu se policia "ende nuk ka marrë detajet e plota të incidentit".

Megjithatë, Yunusa Adamu, një operator lokal i Barbecues dhe i mbijetuar, i tha Anadolu përmes telefonit se 21 persona u vranë. Ai tha se personat e armatosur plaçkitën edhe dyqanet.

Sulmet e personave të armatosur ndaj komuniteteve dhe shkollave kanë qenë në rritje kohët e fundit në Nigeri mes situatës së ashpër ekonomike.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat