Lampedusa, rreth 600 migrantë nga Afrika mbërrijnë në ishull

Afrika

Lampedusa, rreth 600 migrantë nga Afrika mbërrijnë në ishull

Më: 23 mars 2024 Në ora: 23:40
Foto ilustrim

Më shumë se 600 migrantë nga Afrika mbërritën me varkë në ishullin italian të Lampedusës gjatë natës së djeshme, thanë sot në mëngjes autoritetet italiane.

“Gjithsej 13 varka u regjistruan brenda pak orësh. Pak para se të arrinte në ishull, një varkë që mbante gjithsej 45 migrantë në bord u mbyt”, sipas raportit.

Pothuajse të gjithë migrantët mundën të shpëtonin, përveç një foshnjeje 15-muajshe. Autoritetet numëruan gjithsej 620 të ardhur të rinj. Migrantët, të cilët mbërrijnë në Evropë nga vende të ndryshme, përshkojnë itinerarin e rrezikshëm nga Tunizia.

Migrantët në bordin e varkës së fundosur kishin paguar 1 000 euro (1 080 dollarë) për të shkuar drejt Italisë.

Fatkeqësitë vdekjeprurëse ndodhin vazhdimisht gjatë kalimit në Mesdhe. Ishulli i vogël Lampedusa, midis Siçilisë dhe Tunizisë, ka qenë një nga pikat e nxehta të migrimit të parregullt prej vitesh.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat