​Shpërthimi i bombës në Somali ka lënë të vdekur 5 persona

Afrika

​Shpërthimi i bombës në Somali ka lënë të vdekur 5 persona

Më: 4 prill 2024 Në ora: 20:56
​Shpërthimi i bombës në Somali

Të paktën pesë persona, duke përfshirë punonjës të ndihmave humanitare, u vranë dhe disa të tjerë u plagosën të enjten në një shpërthim me bombë në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu, sipas një zyrtari të sigurisë.

Sulmi nga një bombë e telekomanduar në anë të rrugës në lagjen Garasbaley synoi një automjet me shtetas turq dhe shoqëruesit e tyre të sigurisë që po udhëtonin në kampet e personave të zhvendosur brenda vendit për të kryer përpjekjet e ndihmës, tha Ahmed Abdi.

Ai tha se policia po heton dhe njoftoi vdekjen e tri rojave të sigurisë, por nuk specifikoi se sa turq u vranë apo u plagosën.

Por raportet e mediave thanë se dy shtetas turq që ishin në Mogadishu për punë ndihmash gjatë ditëve të fundit të muajit të shenjtë islamik të Ramazanit u vranë.

Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin, por grupi terrorist i lidhur me Al-Kaida, Al-Shabaab, mori përgjegjësinë për shpërthimet e fundit në Mogadishu.

Somalia është rrënuar nga pasiguria për vite me radhë, me kërcënimet kryesore që burojnë nga Al-Shabaab dhe grupet terroriste Daesh/ISIS.

Qe nga viti 2007, Al-Shabaab ka luftuar kundër qeverisë somaleze dhe Misionit të Tranzicionit të Bashkimit Afrikan në Somali (ATMIS) -- një mision shumëdimensional i autorizuar nga Bashkimi Afrikan dhe me mandat nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së.

Grupi terrorist ka shtuar sulmet që kur presidenti somalez Hassan Sheikh Mohamud i shpalli një "luftë gjithëpërfshirëse" grupit. /AA

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat