​Lufta në Sudan, forcat paraushtarake vrasin 25 persona

Afrika

​Lufta në Sudan, forcat paraushtarake vrasin 25 persona

Më: 7 prill 2024 Në ora: 21:12
​Lufta në Sudan

Të paktën 25 persona u vranë në Sudan në një sulm nga forcat paraushtarake në një fshat në jug të kryeqytetit Khartoum, njoftoi sot komiteti militant lokal.

Forca e Mbështetjes së Shpejtë (RSF), e cila ka qenë në luftë me ushtrinë e rregullt për një vit, sulmoi fshatin Um Adam, 150 kilometra në jug të Khartoum, sipas një deklarate nga Komiteti lokal i Rezistencës, një vend pro-demokratik.

Lufta në Sudan filloi më 15 prill të vitit të kaluar midis komandës së gjeneralit Abdel Fattah al-Burhan dhe forcave paraushtarake të udhëhequra nga ish zëvendësi i tij, gjenerali Mohamed Hamdan Daglo.

Mijëra kanë vdekur në luftime dhe 8.5 milionë njerëz janë zhvendosur, sipas të dhënave të OKB-së. Lufta gjithashtu shkatërroi në masë të madhe infrastrukturën tashmë të dobët në vend.

Në sulmin që ndodhi të shtunën, më shumë se 200 u plagosën, disa në gjendje të rëndë, dhe më shumë se 20 vdiqën, njoftoi sot bordi lokal. Pas kësaj, pesë persona u nënshtruan plagëve të tyre, duke e çuar numrin e të vdekurve në 25, njoftoi bordi.

Të dy palët akuzohen për krime lufte dhe sulme ndaj civilëve, shënjestrim pa kriter të zonave të banuara, plaçkitje dhe pengim të shpërndarjes së ndihmës humanitare.

Qe kur morën kontrollin e provincës Al Jazeera, afër Khartoum, Forcat e Mbështetjes së Shpejtë kanë rrethuar dhe sulmuar fshatra të tëra si Umm Adam.

Në mars, të paktën 108 fshatra dhe komunitete në të gjithë vendin u dogjën dhe u shkatërruan pjesërisht ose plotësisht, sipas një rrjeti hetuesish të pavarur me bazë në Londër.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat