Rrritet në 181 numri i të vdekurve nga përmbytjet në Kenia

Afrika

Rrritet në 181 numri i të vdekurve nga përmbytjet në Kenia

Më: 2 maj 2024 Në ora: 08:51
Vërshimet në Kenia.

Përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut në të gjithë Keninë kanë vrarë 181 njerëz që nga marsi, me qindra mijëra të detyruar të lënë shtëpitë e tyre, tha qeveria dhe Kryqi i Kuq të mërkurën, pasi dhjetëra të tjerë u vranë në Tanzaninë dhe Burundin fqinjë.

Shiu i rrëmbyeshëm dhe përmbytjet kanë shkatërruar shtëpi, rrugë, ura dhe infrastrukturë tjetër në të gjithë rajonin. Numri i të vdekurve në Kenia e kalon atë nga përmbytjet e shkaktuara nga fenomeni i motit El Nino në fund të vitit të kaluar.

Në qytetin qendror të Kenias, Mai Mahiu, ku të paktën 48 vdiqën nga përmbytjet e shpejta të hënën, dy trupa u gjetën të mërkurën, tha menaxheri rajonal i Kryqit të Kuq të Kenias, Felix Maiyo, raporton Reuters.

Personeli ushtarak i shoqëruar nga qen nuhatës i ishte bashkuar kërkimit, tha Maiyo. Më herët të mërkurën, zëdhënësi i qeverisë Isaac Mwaura tha se numri i përgjithshëm i vdekjeve ishte rritur me 10 në 179.

Shirat e vitit të kaluar pasuan thatësirën më të madhe në pjesë të mëdha të Afrikës Lindore në dekada.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat