​Shembet xhamia në Nigeri, dhjetëra besimtarë dyshohet se kanë vdekur

Afrika

​Shembet xhamia në Nigeri, dhjetëra besimtarë dyshohet se kanë vdekur

Më: 26 maj 2024 Në ora: 18:12
Foto nga vendi i ngjarjes

Dhjetëra besimtarë dyshohet se kanë vdekur pasi një xhami u shemb të dielën në shtetin e Nigerisë, Lagos, thanë burimet e shpëtimit dhe dëshmitarët.

Adhuruesit po kryenin lutjet e pasdites në xhaminë në zonën Papa Ajao kur struktura u shemb.

"Disa trupa janë nxjerrë nga rrënojat. Ka disa të mbijetuar, por të plagosur. Një ekip shpëtimi nga Agjencia e Menaxhimit të Emergjencave të Lagos dhe persona të tjerë janë në vendngjarje," tha për Anadolu, Mojeed Adekunle, një banor i zonës.

Shembjet e ndërtesave janë të zakonshme në qytetet kryesore të Nigerisë, duke përfshirë Abuja dhe Lagos.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat