Sudani i Jugut merr grupin e parë të vaksinave kundër malaries

Afrika

Sudani i Jugut merr grupin e parë të vaksinave kundër malaries

Më: 1 qershor 2024 Në ora: 06:07
Foto ilustrim

Qeveria e Sudanit Jugor mori ngarkesën e parë prej 645,000 dozash të vaksinës së malaries, e cila do të futet në programin rutinë të imunizimit të vendit.

Ministrja e Shëndetësisë Yolanda Awel Deng tha se vaksinat e malaries R21 do të shpërndahen në 28 qarqe. “Malaria është një shqetësim i madh për vendin tonë. Ne jemi të përkushtuar të zvogëlojmë ndikimin e malaries dhe të përmirësojmë rezultatet shëndetësore për fëmijët tanë,” u tha Deng gazetarëve në Juba, kryeqyteti i Sudanit Jugor.

Obia Achieng, zëvendës përfaqësues i Fondit të Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) në Sudanin e Jugut, tha se vendi përballet me një nga ngarkesat më të larta të malaries në rajon, me rreth 7,630 raste dhe 18 vdekje çdo ditë.

Ai tha se në vitin 2022, Sudani i Jugut regjistroi një rritje prej 76 për qind të rasteve të raportuara të malaries, duke nënvizuar nevojën urgjente për ndërhyrje efektive. “Disponueshmëria e kësaj vaksine të re të malaries, pas gati 60 vitesh zhvillimi, përfaqëson një përparim monumental për shkencën, kontrollin e malaries dhe shëndetin e fëmijëve,” tha Achieng.

Janet Michael, drejtore e përgjithshme e kujdesit parësor shëndetësor në Ministrinë e Shëndetësisë, tha se pothuajse një e katërta e të gjitha diagnozave të sëmundjeve në institucionet shëndetësore janë të lidhura me malarien në vend, duke shtuar se kjo ka kontribuar në shkallën e lartë të vdekshmërisë foshnjore në vend.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat