​Miliona nigerianë mbesin pa energji elektrike si pjesë e grevës

Afrika

​Miliona nigerianë mbesin pa energji elektrike si pjesë e grevës

Më: 3 qershor 2024 Në ora: 16:51
Ambasadori gjerman, Jorn Rohde

Miliona nigerianë janë pa energji elektrike pasi rrjeti kombëtar u mbyll si pjesë e një greve të përgjithshme për rritjen e kostos së jetesës.

Vendi u zhyt në errësirë pak pas orës 02:00 me orën lokale (01:00 GMT) kur anëtarët e sindikatës penguan operatorët në dhomat e kontrollit të energjisë të vendit të punonin dhe mbyllën nënstacionet e energjisë elektrike.

Shumë fluturime janë anuluar gjithashtu në aeroportin më të ngarkuar të vendit në Lagos dhe në kryeqytetin Abuja, me pasagjerë të mbetur të bllokuar.

Sindikatat po kërkojnë një rritje të madhe të pagës minimale, duke thënë se punëtorët nuk mund të mbijetojnë me normën aktuale prej 30,000 naira (22 dollarë) në muaj.

Qeveria po ofron ta dyfishojë këtë, por roja i sigurisë Mallam Magaji Garba i thotë BBC-së se kjo nuk do të mjaftonte as për të blerë një qese 50 kg oriz, e cila i nevojitet për të ushqyer familjen e tij çdo muaj.

Shkollat, zyrat dhe spitalet në të gjithë vendin janë mbyllur gjithashtu. Kjo grevë është e katërta që kur presidenti Bola Tinubu erdhi në detyrë vitin e kaluar. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat