Sadiku: Ministria nuk i ka siguruar ende disa ilaçe që përdoren për trajtimin e COVID-19

Aktuale

Sadiku: Ministria nuk i ka siguruar ende disa ilaçe që përdoren për trajtimin e COVID-19

Më: 27 tetor 2020 Në ora: 00:39
Infektologu Izet Sadiku

Infektologu Izet Sadiku ka thënë se Ministria e Shëndetësisë ende nuk i ka siguruar disa ilaçe që përdorën për trajtimin e COVID-19.

Ai tutje ka shtuar se njërin nga ilaçet e kanë siguruar si donacion nga Qeveria e Japonisë.

Sipas tij, ilaçi remdesivir pritet që të vije brenda javës.

“Remdesiviri gjendet në tregun e Kosovës sepse me të lejuar Ministria përdorimin e tij, kompanitë private e kanë blerë. Një pjesë e pacientëve gjatë kësaj faze janë duke e blerë. Esenca e këtij ilaçi është përdorimi sa më i hershëm”, ka thënë ai,

Sadiku tutje ka shtuar se janë të kënaqur nga rezultati i këtij ilaçi dhe se deri tani nuk kanë pasur efekte anësore.

Ai ka thënë se shumë shpejtë do të fillojnë me grupin punues për përdorimin e plazmës nga pacientët që e kanë kaluar këtë sëmundje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat