Dita Ndërkombëtare e OKB-së/ Maliqi nga OKB-ja: Shqipëria 65 vjet anëtare e saj, faktor stabiliteti në rajon, Kosova drejt anëtarësimit

Aktuale

Dita Ndërkombëtare e OKB-së/ Maliqi nga OKB-ja: Shqipëria 65 vjet anëtare e saj, faktor stabiliteti në rajon, Kosova drejt anëtarësimit

Më: 25 tetor 2021 Në ora: 15:15
Kofi Annan dhe Ibrahim Rugova

Sot është dita Ndërkombëtare e Organizatës së Kombeve të Bashkuara.

Kombet e Bashkuara është Organizata Ndërkombëtare më e madhe dhe më e rëndësishme sot në botë, veprimtaria e së cilës daton që nga viti 1945.

Më 26 qershor 1945 u miratua Karta e Kombeve të Bashkuara, e cila hyri në fuqi me 24 tetor 1945. Kjo datë u shpall si Dita Ndërkombëtare e OKB-së.

“Shqipëria 65 vjet anetare e saj, faktrop stabilizue sne rajon. Kosova drejt anetarësimit…” ka thënë në fjalimin e fundit në OKB gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi, citon gazeta zviceane në shqip le Canton27.ch

Qëllimi kryesor i Organizatës së Kombeve të Bashkuara është forcimi i bashkëpunimit ndërmjet kombeve, zhvillimi ekonomik, dhe ruajtja e sigurisë dhe e paqës në botë. Ajo është vazhduese e Lidhjes së Kombeve, por me një strukturë, organizim dhe anëtarësi shumë më të gjerë dhe më të plotë.

Gazeta zvicerane: Nefail Maliqi, gazetar i parë dhe i vetëm në OKB (për 20 vite rresht) ka pasur rastin për ta takuar dhe intervistuar së paku dhjetë herë ish-sekretarët e përgjithshëm i OKB-së (Butros Ghalin, Kofi Anan, Ban Ki moon dhe Antonio Guterres) me të cilët ka biseduar kryesisht për zhvillimet në Ballkan në vençanti për Kosoven por edhe për të drejtat e njeriut në Luginën e Preshevës.

Anan vizitoi Shqipërinë në ditët e vështira të vitit 1999 ku vizitoi kampet e refugjatëve kosovarë në Kukës. Kurse Kosoven me 19 qershor 2012 ishte kjo vizita e parë e një sekretari të përgjithshëm të OKB-së në Kosovë, vizitë kjo e cila nuk u mirëprit nga serbët e as nga rusët.

Anan atëbotë u mirprit nga i pritur nga nikoqiri dhe presidenti historik dr.Ibrahim Rugova dhe shefi u UNMIK-ut Bernard Kouchner.

“Kam dëgjuar histori prekëse nga kosovarët që janë dëbuar nga shtëpitë e tyre dhe janë në ankth”, kishte thënë ai.

Ai megjithatë kishte vlerësuar gjendjen e kampeve dhe mikpritjen që u rezervua për kosovarët. Sipas gazetës zvicerane Le Canton27.ch Nefail Maliqi është gazetari shiptar i parë dhe i vetmi në OKB (për 20 vite rresht) ka pasur rastin për të intervistuar mbi dhjetë herë ish-sekretarët e përgjithshëm të OKB-së (Butros Ghalin, Kofi Annan, Ban Ki Moon dhe Antonio Guterres) me të cilët ka biseduar për zhvillimet në ballkan në veçanti për Kosovën por edhe për të drejtat e njeriut në Luginën e Preshevës.

Gazetari i Le Canton27.ch ka përkujtuar se në kohën e presidentit historik të Kosovës Ibrahim Rugova Kosova jo që nuk ishte anëtare e OKB-së por as e njohur ndërkombëtarisht kishte zhvilluar takime me zyrtare të lartë të OKB-së (me Kofi Anan, shefin e NATO-s Solanën) por në gjithë këto takime në OKB dhe NATO nga zyrtarët e këtyre organizatave botërore ishin shënuar dhe konsideruar si takime zyrtare. Vizita e Rugovës në OKB, jo vetëm se ishte shënuar si takim zyrtar por edhe pati jehonë të madhe në mediat botëtore.

Ish-Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuarapër Kofi Anan në bisedë me gazetarin shqiptar në OKB, duke folur për personalitetin e  Rugovës në vazhdimës ka pohuar se “ju shqiptarët duhet t’i thuani faleminderit Rugovës dhe Amerikës që ju çliruan dhe që sot e gëzoni këtë liri..”

Iniciatorët te krijimit të saj u bënë fuqitë e mëdha të koalicionit antifashist, SHBA dhe Britania e Madhe të cilët në pikën e 11 të Kartës së Atlantikut të nënshkruar në 14 gusht 1941 dhe që përmbante principet bazë mbi rendin e ri botëror të ardhshëm, ranë dakord që pas luftës do të krijohej, një sistem i vazhdueshëm i sigurisë së përgjithshme.

Në Deklaratën e 1 janarit 1942, e nënshkruar nga përfaqësuesit e 26 shteteve të koalicionit anti-fashist dhe anti-nazist u ritheksua nevoja për vendosjen e një paqeje të qëndrueshme që do t’u siguronte kombeve mundësinë për të jetuar të sigurt brenda kufijve të tyre.

Ideja e krijimit të një organizate të re universale dhe emërtimi “Kombet e Bashkuara”, u rimor në shqyrtim në Konferencën e Ministrave të Punëve të Jashtme të SHBA, ish-Bashkimit Sovjetik dhe Britanisë së Madhe , që u zhvillua në Moskë me 19 deri 30 tetor të vitit 1943. Në Deklaratën mbi Sigurinë e Përgjithshme që u nënshkrua më pas edhe nga Kina, u formulua për herë të parë vendimi mbi krijimin e Organizatës Ndërkombëtare të Kombeve të Bashkuara.

Ndërsa parimet, struktura dhe funksionet e organizatës u formuluan në Konferencën e Dumbarton Oaks (lokalitet afër Uashingtonit), që u zhvillua nga 21 gusht deri me 29 shtator të vitit 1944, në të cilën morën pjesë përfaqësuesit e SHBA-së, ish-Bashkimit Sovjetik, Britanisë së Madhe dhe Kinës. Konferenca përpunoi dokumentin e quajtur “…propozime për krijimin e organizatës ndërkombëtare të sigurimit të përgjithshëm”.

Në shkurt 1945 u mbajt Konferenca e Jaltës, në Krime, me pjesëmarrjen e Franklin Ruzvelt, Stalin dhe Churcill. Ajo hodhi bazat politike të të gjitha bisedimeve për paqe pas përfundimit të luftës. Në këtë konferencë u ridiskutua dhe u ra dakord përfundimisht për krijimin e OKB si një organizatë ku mund të bënin pjesë kombe të mëdhenj e të vegjël.

SHBA thirrën Konferencën e San Franciskos, ku do të merrnin pjesë të gjithë shtetet që i kishin shpallur luftë Gjermanisë naziste deri në mars 1944. Konferenca e San Franciskos i zhvilloi punimet e saj nga 25 prilli 1945 deri me 26 qershor të vitit 1945. Ajo pranoi dështimin e Lidhjes së Kombeve për pengimin e Luftës së Dytë Botërore.

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat