Këta janë profesorët ndërkombëtar që kundërshtuan marrëveshjen Thaçi-Vuçiq dhe që marrin pjesë në protestë - Bota Sot
Këta janë profesorët ndërkombëtar që kundërshtuan marrëveshjen Thaçi-Vuçiq dhe që marrin pjesë në protestë

Aktuale

Këta janë profesorët ndërkombëtar që kundërshtuan marrëveshjen Thaçi-Vuçiq dhe që marrin pjesë në protestë

Nga: N. Sh Më: 25 shtator 2018 Në ora: 15:15
Pamje nga protestat e kaluara në Prishtinë

Deputetja e LVV-së, Fitore Pacolli përmes një shkrimi ka renditur profesorët ndërkombëtar të cilët e kanë kundërshtuar paralajmërimin e marrëveshjeve të “dhimbshme” të presidentit Hashim Thaçi me Vuçiqin në Bruksel.

Ajo ja shkruar edhe disa profesor shqiptarë të cilët do të marrin pjesë në protestën e 29 shtatorit.

Lexojeni shkrimin e plotë:

Profesorët ndërkombëtar si:

Florian Bieber, Profesor i Shkencave Politike dhe Drejtor i Qendrës për Studime Juglindore në UnIversitetin e Gracit, Austri

Aidan Hehir, Profesor i Marrëdhënieve Ndërkombëtare dhe Drejtor i Programit për Studime të Sigurisë dhe Marrëdhënie Ndërkombëtare në Universitetin Ëestminster në Londër, Angli

Michael Rossi, Profesor i Shkencave Politike në Universitetin Rutgers, Neë Jersy, Amerikë

Robert Austin, Profesor në Qendrën për Studime Evropiane, Ruse e Euro-Aziatike në Universitetin e Torontos, Kanada

nga momenti kur Thaçi-Vuçiq paralajmëruan një marrëveshje finale njëherë si korrigjim e pastaj shkëmbim territorial, përmes shkrimeve e intervistave kanë deklaruar se një marrëveshje e tillë është e rrezikshme për paqen e sigurinë në Kosovë e rajon.

Ndërkohë profesorët shqiptar si:

Nezir H. Kraki, Profesor i Shkencave Politike në Universitetin e Parisit (Université Paris EST Créteil), Paris, Francë

Salem Lepaja, Profesor në Universitetin e Teknologjisë në Vjenë, Austri

Bekim Baliqi, Profesor i Shkencave Politike në Universitetin e Prishtinës

Donik Sallova, Profesor i Shkencave Politike në AAB

Fadil Maloku, Profesor i Sociologjisë në Universitetin e Prishtinës

Adem Gashi, shkrimtar

DO TË PROTESTOJNË PËR KOSOVËN E KUNDËR PAZAREVE ME SHTETIN E KOSOVËS.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat