Vdes piloti legjendar amerikan Chuck Yeager, njeriu i parë që fluturoi më shpejt se zëri

Amerika

Vdes piloti legjendar amerikan Chuck Yeager, njeriu i parë që fluturoi më shpejt se zëri

Nga: B.S. Më: 8 dhjetor 2020 Në ora: 08:47
Charles E. "Chuck" Yeager (1962)

Piloti amerikan Charles "Chuck" Yeager, personi i parë që ka thyer murin e zërit, ka vdekur në moshën 97-vjeçare, ka bërë të ditur gruaja e tij, shkruan BBC.

"Me pikëllim të thellë ju njoftoj se dashuria ime e jetës, gjenerali Chuck Yeager, vdiq në orën 21:00," ka shkruar Victoria Yeager.

Chuck Yeager bëri histori më 1947 pas fluturimit të tij me një aeroplan raketë eksperimental Bell X-1, gjatë të cilit u bë njeriu i parë që fluturoi më shpejt se shpejtësia e zërit. Ai më vonë theu disa rekorde të tjera të shpejtësisë dhe lartësisë kur bëhet fjalë për fluturimet.

Image

Charles E. "Chuck" Yeager

- Kjo ka qenë një jetë e mahnitshme. Ishte piloti më i madh amerikan, forca, aventurizmi dhe patriotizmi i të cilit do të mbahen mend përgjithmonë - ka shkruar gruaja e tij, e cila nuk tregoi se nga çka vdiq Yeager.

Si 24-vjeçar, Yeager theu murin e zërit më 14 tetor 1947, dhe më pas arriti shpejtësinë prej 1 Mach, dmth 1225 km/h në lartësi prej 13,700 metrash. Ishte një arritje shumë e guximshme, pasi në atë kohë askush nuk ishte i sigurt nëse njerëzit mund të mbijetonin duke thyer fare murin e zërit. Publiku u informua për suksesin e tij vetëm vitin e ardhshëm, në 1948.

Tom Wolfe ka shkruar në librin "The Right Stuff" për përpjekjen historike të Yeager, i cili më vonë shërbeu si model për filmin me të njëjtin emër.

Image

Charles E. "Chuck" Yeager

Para se të fitonte famë botërore, Yeager ka qenë edhe pilot luftarak në Luftën e Dytë Botërore, dhe gjatë karrierës së tij u bë piloti më i dekoruar amerikan në histori. Për herë të fundit theu murin zërit si 89-vjeçar, në 2012.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat