Krejt çka tha Trump në fjalimin e fundit si president i SHBA’së

Amerika

Krejt çka tha Trump në fjalimin e fundit si president i SHBA’së

Më: 20 janar 2021 Në ora: 07:30
Donald Trump

Presidenti i SHBA-së Donald Trump ka mbajtur fjalimin e lamtumirës para se të largohej nga detyra, duke thënë: “Ne bëmë atë që arritëm të bënim dhe shumë më tepër”.

Në një video të postuar në YouTube, ai tha se ai mori “betejat e vështira, luftimet më të vështira … sepse për këtë ju më zgjodhët të bëja”.

Trump ende nuk e ka pranuar plotësisht rezultatin e zgjedhjeve të nëntorit të kaluar, të cilin ai e humbi ndaj demokratit Joe Biden, i cili do të betohet sot si president i SHBA.

Të martën vonë,  Trump urdhëroi ​​falje për reperët Lil Wayne dhe Kodak Black si dhe ish-kryetarin e Detroitit Këame Kilpatrick.

Ai pritet të japë dhjetëra falje dhe zbritje dënimesh në orët e tij të fundit në zyrë, duke përfshirë ish-këshilltarin e tij Steve Bannon, sipas mediave amerikane.

Në prag të inaugurimit të tij, Biden udhëhoqi një homazh kombëtar për 400,000 Amerikanët që kanë vdekur nga Covid-19.

Në perëndim të diellit të martën, 400 drita u ndezën përpara Memorialit të Linkolnit në Uashington DC për të nderuar ata që kanë humbur jetën për shkak të sëmundjes.

Dy javët e fundit të mandatit të zotit Trump janë dominuar nga pasojat e trazirave vdekjeprurëse në Capitol Hill, kur një turmë mbështetësish të tij sulmuan Kongresin, duke kërkuar të përmbysnin rezultatin e zgjedhjeve.

“Dhuna politike është një sulm ndaj gjithçkaje që ne vlerësojmë si amerikanë. Ajo nuk mund të tolerohet kurrë,” tha Trump në videon e tij, në të cilën ai nuk e njohu pasardhësin e tij me emër.

“Këtë javë, ne përurojmë një administratë të re dhe lutemi për suksesin e saj në mbajtjen e Amerikës të sigurt dhe të begatë. Ne i shprehim urimet tona më të mira dhe gjithashtu duam që ata të kenë fat, një fjalë shumë e rëndësishme”.

Presidenti Trump vuri në dukje marrëveshjet e paqes në Lindjen e Mesme, të ndërmjetësuara nga administrata e tij dhe lavdëroi agjendën e tij të politikës së jashtme.

“Ne ringjallëm aleancat tona dhe bashkuam kombet e botës për t’i bërë ballë Kinës si kurrë më parë. Unë jam veçanërisht krenar që jam presidenti i parë në dekada që nuk ka filluar asnjë luftë të re”, tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat