Zhvillimet kryesore në orët e fundit mbi pandeminë nëpër botë

Amerika

Zhvillimet kryesore në orët e fundit mbi pandeminë nëpër botë

Më: 28 mars 2021 Në ora: 09:52
Sao Paulo, Brazil

Gjermania duhet të vërë poshtë koronavirusin tani ose të rrezikojë të humbasë kontrollin, thotë këshilltarja e Kancelares Merkel. Gjermania duhet të zvogëlojë infeksionet javët e ardhshme ose të rrezikojë mutacione të viruseve të reja që janë rezistente ndaj vaksinave dhe të duhet të vendosë ndalimin gjatë orëve të natës në rajoney me ngarkesa të larta.

Shtrimet e përditshme në Ukrainë me Covid po rriten në shifra rekord. Një numër tjetër rekord i ukrainasve u dërguan në spital me Covid gjatë 24 orëve të fundit, treguan të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë të dielën ndërkohë që vendi po lufton me një rritje të infeksioneve.

Numri i të vdekurve në Brazil nga Covid-19 i kaloi 3,000 për të dytën ditë. Brazili regjistroi 85,948 raste shtesë të konfirmuara me koronavirus në 24 orët e fundit dhe 3,438 vdekje nga Covid-19, tha Ministria e Shëndetësisë të shtunën, dita e dytë me radhë ku fatalitetet kanë tejkaluar 3,000.

Gjysmë milioni australianë janë vaksinuar deri tani kundër Covid, falë nga vaksinës së AstraZeneca e prodhuar në Melburn.

Qeveria e Hong Kongut tha se një hetim fillestar nga BioNTech dhe Fosun Industrial i Gjermanisë për vaksinën e saj të koronavirusit nuk tregoi ndonjë "faktor të dukshëm ndërhyrës" gjatë paketimit pasi përdorimi i vaksinës u pezullua në qytet dhe në Makaun fqinjë këtë javë.

Më shumë se 2.5 milionë njerëz në Angli tani kanë marrë dozën e tyre të dytë të një vaksine koronavirus, me më shumë se një në tre prej atyre që u bënë javën e fundit.

Numri i të vdekurve në Meksikë u rishikua me 60% më shumë, 321,000 raste. Qeveria e Meksikës pranoi të shtunën se numri i vërtetë i të vdekurve nga pandemia e koronavirusit tani është mbi 321,000, pothuajse 60% më shumë se numri zyrtar i testit të konfirmuar prej 201,429 që u tha.

 Meksika bën pak testime, dhe për shkak se spitalet ishin mbingarkuar, shumë meksikanë vdiqën në shtëpi pa u bërë një test. Mënyra e vetme për një panoramë të qartë ishte rishikimi i "vdekjeve të tepërta" dhe rishikimi i çertifikatave të vdekjes.

Rastet e përditshme me Covid të Arabisë Saudite arritën përsëri mbi 500,  për herë të parë që nga tetori dhe Ministria e Shëndetësisë të shtunën fajësoi rritjen e takimeve mosmarrjen e masave parandaluese të tilla si distancimi social.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat