​Deficiti tregtar i SHBA u rrit në 71.1 miliardë dollarë në shkurt

Amerika

​Deficiti tregtar i SHBA u rrit në 71.1 miliardë dollarë në shkurt

Më: 8 prill 2021 Në ora: 13:03
Foto ilustrim

Deficiti i tregtisë së jashtme të SHBA-së u rrit 4.8 për qind në shkurt, duke arritur një rekord 71.1 miliard dollarë, sipas të dhënave të fundit nga Ministria e Tregtisë.

Rritja e deficitit është pasojë e një rënie më të madhe të eksporteve sesa importet, pasi që ekonomia amerikane po rimëkëmbet më shpejt se ekonomitë e rivalëve të saj globalë, raporton Reuters.

Eksportet totale ranë 2.6 për qind në 187.3 miliardë dollarë, me mallrat që ulen 3.5 për qind në 131.1 miliardë dollarë, ndoshta për shkak të një vale të motit jashtëzakonisht të ftohtë në shkurt në pjesën më të madhe të vendit.

Dorëzimet e mallrave kapitale në tregjet e huaja ranë më së shumti, me rreth 2.5 miliardë dollarë. Ulja u regjistrua në eksportin e mallrave të konsumit, automjeteve motorike, pjesëve dhe motorëve, si dhe ushqimit dhe produkteve ushqimore.

Nga ana tjetër, importet totale ranë 0.7 për qind në 258.3 miliardë dollarë. Importet e mallrave ranë me 0.9 për qind në 219.1 miliard dollarë, kryesisht për shkak të ndërprerjeve në zinxhirin e furnizimit dhe jo të kërkesës së dobët të brendshme.

Importi i mallrave kapitale regjistroi një nivel rekord, i inkurajuar, ndër të tjera, nga blerja e avionëve civilë, pajisjeve mjekësore dhe elektrike.

Gjithashtu, importi amerikan i lëndëve të para industriale dhe furnizimeve në shkurt ishte më i madhi që nga tetori 2018, që është për shkak të importit të naftës bruto me vlerë një miliard dollarë. Si rezultat, Shtetet e Bashkuara regjistruan deficitin e parë të naftës që nga dhjetori 2019.

Në të njëjtën kohë, importet e automjeteve, pjesëve dhe motorëve, si dhe mallrave të konsumit, ranë.

Pas bllokadës së fundit gjashtë ditore të Kanalit të Suezit, ekonomistët parashikojnë që flukset tregtare të mbeten të depresionuara në mars.

Kur u rregullua për inflacionin, deficiti tregtar i SH.B.A.-së vetëm me botën u rrit në një rekord prej 99.1 miliardë dollarë në shkurt nga 96.1 miliardë dollarë në janar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat