Fauci rekomandon një kufizim disa javor në Indi

Amerika

Fauci rekomandon një kufizim disa javor në Indi

Më: 2 maj 2021 Në ora: 01:00
Anthony Fauci

India duhet të vendosë një kufizim disa javor për të frenuar epideminë shkatërruese të COVID-19, deklaroi këshilltari mjekësor i Shtëpisë së Bardhë Anthony Fauci, në një intervistë për shtypin indian.

Qeveria e kryeministrit indian, Narendra Modi është treguar e rezervuar në vendosjen e një kufizimi tjetër në nivel kombëtar, pas vendosjes së kësaj mase një vit më par, që goditi rëndë ekonominë e vendit.

“Mendos se më e rëndësishmja tani është marrja e oksigjenit, e furnizimeve, e medikamenteve”, deklaroi Fauci në një intervistë të publikuar nga e përditshmja indiane, Indian Express, insistant mbi nevojë e menjëhershme të vendosjes së një kufizimi.

Kjo masë nuk duhet të zgjasë domosdoshmërisht gjashtë muaj, por ajo duhet të jetë e përkohshme për t’i dhënë fund ciklit të transmetimit”, nënvizoi imunologu amerikan.

“Askush nuk dëshiron të shikojë një vend të jetë i kufizuar (…) por, nëse e bëni vetëm për disa javë, ju mund të keni një impakt domethënës në dinamikën e epidemisë”, shtoi ai.

Në nivel kombëtar, India ka regjistruar më shumë se 400 000 raste të reja me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit, duke u bërë vendi i parë që arrin një bilanc të tillë në 24 orë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat