Ishte zhdukur për pesë muaj, gruaja në SHBA gjendet e gjallë në një tendë – tregohet se si mbijetoi ajo

Amerika

Ishte zhdukur për pesë muaj, gruaja në SHBA gjendet e gjallë në një tendë – tregohet se si mbijetoi ajo

Më: 6 maj 2021 Në ora: 09:01
Foto ilustrim

Një grua nga Utah e cila u zhduk në nëntor u zbulua e gjallë në një tendë në një vend kampingu, pasi thuhet se kishte jetuar me bar, myshk dhe ujë nga një lumë afër për më shumë se pesë muaj.

Sipas mediave të huaja, gruaja 47-vjeçare, të cilën autoritetet nuk e identifikuan, u raportua për herë të parë e zhdukur pasi punonjësit e Shërbimit Pyjor të SHBA-së duke u përgatitur për mbylljet e kanioneve sezonale gjetën makinën e saj të braktisur në një parkim rreth 80 kilometra në jug-lindje të Salt Lake City më 25 nëntor.

Detektivët dhe zyrtarët e kërkim-shpëtimit kërkuan zonën në javët në vijim, por nuk mundën ta lokalizonin atë.

Dhe sipas Spencer Cannon nga zyra e sherifit të qarkut Utah, autoritetet e gjetën atë të dielën gjatë një kontrolli ajror të zonës, të cilin ata e kryen së bashku me vullnetarët me shpresën për të gjetur prova se ajo ishte akoma gjallë.

Ndërsa po kërkonte një dron që u rrëzua gjatë kontrollit, rreshteri dhe piloti i dronit erdhën mbi një tendë, të cilën gruaja e hapi kur u afruan.

“Ne tani besojmë se ajo me vetëdije zgjodhi të qëndrojë në zonë gjatë muajve që nga nëntori i vitit 2020”, tha zyra e sherifit në një deklaratë. “Ajo kishte me vete një sasi të vogël ushqimi dhe ajo u tha zyrtarëve të SAR se ajo kërkonte që të mbijetonte me bari dhe myshk.

Ajo gjithashtu kishte qasje në një furnizim të bollshëm me ujë në një lumë afër.

Cannon, sherifi i qarkut në Utah, tha se gruaja nuk kishte dëmtime fizike përveç se ishte e dobët dhe nën peshë.

“Pavarësisht nga fakti që ajo ishte në gjendje të mbijetonte, ishte një ekzistencë e vështirë për ata muaj që ajo ishte atje lart dhe ne jemi të lumtur që ishim në gjendje të krijonim kontakt me të”, ka thënë Cannon për mediat lokale.

Pas zbulimit, zyrtarët e çuan gruan në spital për vlerësim. Hetimi për zhdukjen e saj zbuloi se ajo mund të ketë luftuar me sfida të shëndetit mendor, sipas një deklarate.

“Ne duam të jemi të qartë se ajo nuk bëri asgjë kundër ligjit”, shtoi deklarata. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat