SHBA-ja do të ndajë 80 milionë doza të vaksinës për vendet tjera

Amerika

SHBA-ja do të ndajë 80 milionë doza të vaksinës për vendet tjera

Më: 3 qershor 2021 Në ora: 09:52
Foto ilustrim

Shumë shpejt presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden do të shpallë detaje të një plani për dërgesën e 80 milionë dozave të vaksinës në vendet tjera, ka njoftuar Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken.

Duke folur nga Ambasada Amerikane në San Jose të Kosta Rikës, Blinken tha se plani do të jetë në bashkërendim me programin COVAX- një projekt global për shpërndarjen e vaksinave në vendet e varfra.

“Ne do të angazhohemi shumë për rritjen e kapacitetit prodhues në Shtetet e Bashkuara dhe në të gjithë botën”, tha ai.

Sekretari i Shtetit tha se plani i presidentit bazohet në shkencë dhe nevojën për vaksina nga ana e vendeve dhe nuk do të “ndërlidhet me asnjë çështje politike”.

Presidenti Biden ka thënë se synon që Shtetet e Bashkuara të udhëheqin luftën globale kundër pandemisë, duke theksuar përpjekjet e Kinës dhe Rusisë për të dhuruar vaksina në mënyrë që të rrisin ndikimin në botë.

Shumë vende kanë nxitur SHBA-në që të shpërndajë tepricën e vaksinave kundër koronavirusit në vendet tjera.

COVAX ka marrë premtime nga vendet dhe donatorët privatë ndihmë prej 2.4 miliardë dollarësh.

Premtimet u bënë gjatë një samiti online të organizuar nga Japonia dhe Aleanca e Vaksinave GAVI, e cila kryeson strukturën e COVAX së bashku me Organizatën Botërore të Shëndetësisë.

Fondet do të lejojnë që COVAX të sigurojë 1.8 miliardë doza për vendet me të ardhura më të ulëta më 2021 dhe në fillim të 2022, mjaftueshëm për të mbrojtur 30 për qind të të rriturve në ato vende, tha GAVI në një deklaratë.

Fondet e reja rritën financimin e përgjithshëm të COVAX në 9.6 miliardë dollarë, tha Jose Manuel Barroso, kryetari i GAVI-t.

Që nga muaji shkurt mekanizmi COVAX ka shpërndarë 77 milionë doza në 127 vende, por është bllokuar nga India e cila kufizoi eksportet e vaksinave, pasi situata epidemiologjike atje u përkeqësua.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat