Varroset presidenti i vrarë

Amerika

Varroset presidenti i vrarë

Më: 23 korrik 2021 Në ora: 16:42
Trupi i presidentit të vrarë të Haitit, Jovenel Moise

Trupi i presidentit të vrarë të Haitit, Jovenel Moise, u kthye në vendlindjen e tij të premten për një varrim privat mes një sigurie të madhe pas protestave të dhunshme dhe frikës së paqëndrueshmërisë politike në kombin karaibe.

Thirrjet e "Vrasësit!" ishin më të dëgjuara në varrimin e presidentit të vrarë. Njerëzit në Haiti e akuzojnë klasën politike dhe atë të sigurisë që nuk bën mjaftueshëm për ta mbrojtur Moisen.

Kryeministri i sapoemëruar Ariel Henry mbërriti duke brohoritur: "Drejtësi për Jovenel!".

Varrimi vjen disa ditë pasi një kryeministër i ri i mbështetur nga diplomatët kryesorë ndërkombëtarë u instalua në Haiti - një lëvizje që u duk që synonte të shmangte një luftë pushteti pas vrasjes së Moise.

Moise u betua si president i Haitit në shkurt 2017 dhe u përball me kritika në rritje në vitet e fundit nga ata që e akuzuan atë për t'u bërë gjithnjë e më autoritar. Ai kishte qeverisur me dekret për më shumë se një vit pasi vendi dështoi të mbajë zgjedhjet legjislative.

Autoritetet kanë thënë se të paktën 26 të dyshuar janë arrestuar për vrasjen, duke përfshirë 18 ish-ushtarë kolumbianë. Policia është ende në kërkim të disa të dyshuarve të tjerë që ata thonë se ishin të përfshirë në komplotin e vrasjes, duke përfshirë një ish-udhëheqës rebel dhe një ish-senator.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat