Harris akuzon Kinën për presion e qasje frikësuese

Amerika

Harris akuzon Kinën për presion e qasje frikësuese

Më: 24 gusht 2021 Në ora: 17:59
Kamala Harris

Nënpresidentja e Shteteve të Bashkuara, Kamala Harris akuzoi Pekinin të martën se ka ushtruar presion dhe frikësime për të mbështetur pretendimet e saj të paligjshme në Detin e Kinës Jugore. Keto ishin si komentet e saj më të forta ndaj Kinës gjatë një vizite në vendet e Azisë Juglindore, të cilat ajo tha se janë jetike për sigurinë amerikane.

Udhëtimi shtatëditor i zonjës Harris në Singapor dhe Vietnam, ka për qëllim të sfidojë rritjen e ndikimit të sigurisë dhe ekonomike të Kinës, duke e vënë theksin tek shqetësimet në lidhje me pretendimet e Kinës për pjesët e diskutueshme të detit të Kinës Jugore.

Në një fjalim në Singapor, zonja Harris parashtroi vizionin e SHBA-së për një rajon të mbështetur tek të drejtat e njeriut dhe një rend ndërkombëtar i bazuar në rregulla dhe e vuri theksin tek rëndësia që ka Azia për Shtetet e Bashkuara.

Ajo tha se Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar të mbajnë takimin e vitit 2023 të grupit tregtar të Azi-Paqësorit APEC, i cili përfshin Shtetet e Bashkuara, Kinën dhe Rusinë.

Ky rajon është vënë në qendër të vemendjes së administratës së Presidentit Joe Biden.

Administrata amerikane e ka quajtur rivalitetin me Kinën "testi më i madh gjeopolitik" i shekullit dhe një sërë zyrtarësh të lartë të administratës, përfshirë Sekretarin e Mbrojtjes Lloyd Austin Azia Juglindore, kanë vizituar rajonin./VOA

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat