Fauci: Ne mund ta vendosim pandeminë nën kontroll në pranverën e vitit 2022

Amerika

Fauci: Ne mund ta vendosim pandeminë nën kontroll në pranverën e vitit 2022

Më: 24 gusht 2021 Në ora: 18:24
Anthony Fauci

Vaksinat Pfizer ose Moderna pritet të marrin miratimin e FDA për fëmijët më të vegjël para sezonit të festave, tha specialisti kryesor i sëmundjeve infektive në SHBA Anthony Fauci për NBC News.

Fauci tha se Shtetet e Bashkuara mund të marrin kontrollin e Covid-19 në muajt e parë të vitit të ardhshëm, me miratimin potencialisht më të gjera të vaksinave që priten në javët e ardhshme.

Specialisti amerikan tha në një intervistë televizive se miratimi i plotë i vaksinës hap rrugën për më shumë njerëz që të vaksinohen, me miratimin e mundshëm të vaksinave Moderna dhe Johnson dhe Johnson në javët e ardhshme dhe miratimin për fëmijët e vegjël ndoshta këtë vit vjeshte.

” Nëse bindim shumicën dërrmuese të atyre 80 deri në 90 milion njerëzve që ende nuk janë vaksinuar, të cilët ngurronin të vaksinoheshin ose nuk kishin mundësi, mendoj se mund të shohim dritën në fund të tunelit, ” tha ai tha NBC Today News.

” Nëse mund ta kalojmë këtë dimër dhe vërtet të arrijmë të vaksinojmë shumicën, shumica dërrmuese e 90 milion njerëzve që nuk janë vaksinuar, shpresoj se mund të fillojmë të kemi kontroll të mirë (të epidemisë) në pranverën e vitit 2022, “tha ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat