Shtëpia e Bardhë: Jo njohje e menjëhershme e regjimit taleban nga Uashingtoni

Amerika

Shtëpia e Bardhë: Jo njohje e menjëhershme e regjimit taleban nga Uashingtoni

Më: 27 gusht 2021 Në ora: 22:02
Jen Psaki

Shtëpia e Bardhë hodhi poshtë sot çdo mundësi për njohjen e menjëhershme të regjimit taleban nga SHBA-ja ose aleatët e saj.

“Unë dua të jem shumë e qartë: nuk do të ketë nxitim për ndonjë njohje nga SHBA-ja ose partnerët ndërkombëtarë me të cilët kemi diskutuar”, tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, gjatë një deklarate për shtyp, raporton ATSh.

SHBA-ja është në kontakt të rregullt me talebanët.

Ndërsa po përpiqet nëpërmjet një operacioni të rrezikshëm për të evakuuar dhjetëra mijëra njerëz nga Afganistani.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat